Загальний аналіз сечі у дитини

Дослідження сечі дає уявлення не тільки про стан і функції сечостатевої системи, а й по певних змін в сечі можна виявити ті чи інші порушення в організмі, запідозрити ряд захворювань внутрішніх органів. Перед збором сечі необхідно провести туалет статевих органів дитини, і сечу необхідно доставити в лабораторію не пізніше двох годин після збору.

Позначення в загальному аналізі сечі:

1. Колір

Ідеальним вважається колір - від солом'яного до янтарно-жовтого. Насиченість жовтого кольору сечі залежить від концентрації розчинених в ній речовин. Забарвлення змінюється при прийомі лікарських препаратів або вживанні деяких харчових продуктів. Каламутна сеча - означає наявність у ній домішок солей (фосфатів, уратів, оксалатів кальцію), бактерій, еритроцитів, що може говорити про запальних захворюваннях нирок. Безбарвна сеча буває при рясному питво, порушення концентраційної здатності нирок, при нирковій недостатності. Рожевий колір сеча може придбати після вживання більшої кількості буряків, або фенолфталеїну або сульфаніламідних препаратів.

2. Кислотність

РН сечі залежить від характеру харчування. При смешенном харчуванні утворюються головним чином кислі продукти обміну, тому вважається, що в нормі реакція сечі кисла. Лужна реакція сечі характерна для хронічної інфекції сечовивідних шляхів, а також відзначається при проносах, блювоті. Кислотність сечі збільшується при гарячкових станах, цукровому діабеті, туберкульозі нирок або сечового міхура, ниркової недостатності.

3. Питома щільність

Питома щільність характеризує фільтруючу функцію нирок і залежить від кількості виділених органічних сполук (сечовини, сечової кислоти, солей), хлору, натрію, калію, а також від кількості сечі. Для нормально функціонуючих нирок характерні: у здорової дорослої людини при звичайній водному навантаженні питома вага ранкової порції сечі найчастіше складає 1,015 - 1,020; у дітей він становить 1,003 - 1,025 (у новонароджених - до 1,018, з 5 дня життя до 2 років - 1,002 - 1,004, у 2 - 3 роки - 1,010 - 1,017, в 4 - 5 років - 1,012 - 1,020, з 10 років - 1,011 - 1,025).

4. Білок

Білок в сечі здорової людини відсутній. Підвищення кількості білка в сечі (протеїнурія) може свідчити про інфекційний процес. Необхідне подальше обстеження дитини.

5. Глюкоза

Глюкоза в нормі в загальному аналізі сечі відсутня або не більше 0,2%.

6. Лейкоцити

У нормі можуть бути присутні в сечі в кількості: у хлопчиків - до 5 в поле зору мікроскопа, у дівчаток - до 7 в поле зору мікроскопа. Збільшення числа лейкоцитів у сечі (лейкоцитурія, піурія) в поєднанні з бактериурией і обов'язково при наявності яких-небудь симптомів (наприклад, прискорене хворобливе сечовипускання, або підвищення температури тіла, або больові відчуття в ділянці нирок) свідчить про запалення інфекційної природи в нирках або сечовивідних шляхах.

7. Еритроцити і бактерії

Еритроцити в нормі можуть бути присутні в сечі в кількості до 3-4 в полі зору. Бактерії в нормі в загальному аналізі сечі відсутні. Наявність бактерій - ознака хронічних або гострих захворювань нирок, сечовивідних шляхів.

8. Епітелій

Епітелій - це клітини, що покривають сечовивідні шляхи - може бути присутнім в невеликій кількості (1-2 в полі зору), велика кількість епітелію може бути ознакою запального процесу в органах сечової системи, а у дівчаток, крім цього, вульві і піхву.

9. Гіалінові циліндри

У нормі в загальному аналізі сечі відсутні. Циліндрурія є симптомом ураження нирок, тому вона завжди супроводжується присутністю білка і ниркового епітелію в сечі.

10. Слиз

Слиз в сечі у здорової дитини відсутній або виявляється незначна кількість. Велика кількість слизу може бути ознакою запального процесу, підвищеної кількості солей. Солі можуть бути присутніми в нормі в незначній кількості - в бланку аналізу так пишуть: незначна кількість. При підвищеній кількості солей потрібно дообстеження на предмет виявлення так званої метаболічної нефропатії, сечокам'яної хвороби.


Джерело: tvoymalysh.com.ua